W piątkowy wieczór 22 listopada 2024 roku w Suszcu odbyły się uroczystości Związku Górnośląskiego, które zorganizowało powstałe 35 lat temu Koło Suszec.
Koło Suszec jest jednym z najstarszych kół terenowych Związku Górnośląskiego. Powstało 23 listopada 1989 roku i od tego dnia działa bardzo aktywnie organizując wiele wydarzeń oraz prowadząc m.in. własny teatr i drużynę piłkarską. Z tego powodu uroczystości podsumowujące jubileusz XXXV-lecia całego Związku odbyły się właśnie w Suszcu, w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury.
Długoletni Prezes Koła Suszec Wojciech Lala zaprezentował historię działalności związkowców. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Wojciecha Korfantego 2024, którą poprowadził Prezes ZG Grzegorz Franki wraz z Karoliną Kurp – Wiceprezeską Zarządu Głównego.
Laudację na część pierwszej laureatki, którą była prof. Doroty Świtały-Trybek – etnografka z Uniwersytetu Opolskiego, badaczka, znawczyni i propagatorka kuchni śląskiej, wygłosiła Weronika Szołtysek z Koła Halemba ZG, członkini Głównej Komisji Rewizyjnej ZG. Wraz z Prezesem statuetkę wręczył Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, laureat Nagrody im. dr Łucji Staniczkowej 2024.
Kolejnym laureatem był Mirosław Kaszuba – artysta muzyk, dyrektor i dyrygent orkiestry reprezentacyjnej PGG, Prezes Fundacji Kultura i Tradycje Górnicze, działacz na rzecz wpisania górnośląskich górniczych orkiestr dętych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Laudację na jego cześć wygłosił członek Zarządu Głównego ZG z Koła Kochłowice, Jakub Wyciślik, a nagrodę wręczył laureat Nagrody Korfantego, wybitny górnośląski pisarz, Alojzy Lysko.
Statuetkę Nagrody Korfantego zdobyło też Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Laudację wygłosiła Beata Lizoń z Bractwa Turystyki i Krajoznawstwa „iNO KAJ” Związku Górnośląskiego, a osobą współwręczającą był b. Prezydent Katowic i laureat Nagrody Korfantego Piotr Uszok.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu śpiewaczego Schola in Lumine, który działa od sześciu lat przy suszeckiej Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a dyrygowany jest przez Tomasza Mikołajca.
W dalszej części uroczystości odbyła się konferencja popularno-naukowa w ramach projektu pn. „Moja mała ojczyzna” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Suszcu wraz z Kołem Suszec Związku Górnośląskiego pt. „Górny Śląsk kopalnią kultury”. Wykłady wygłosili:
Alojzy Lysko – „Wielowiekowy dorobek Ziemi Pszczyńskiej – dzieło ludzi stąd”
ks. Piotr Brząkalik – „Kultura sakralna jednym z szybów kultury górnośląskiej”
dr hab. prof. ucz. Krzysztof Gajdka – „Paweł Stalmach i Karol Miarka jako ikony śląskiej kultury”
dr hab. prof. ucz. Dorota Świtała-Trybek – „Kuchnia śląska jako zjawisko niematerialnego dziedzictwa kulturowego”
dr Krystian Węgrzynek – „Górny Śląsk. Między kulturowymi wyobrażeniami regionu a rzeczywistością”
Na zakończenie świętowania wystąpił zespół „Chwila Nieuwagi”.
Dziękujemy wszystkim za obecność oraz przesłane adresy okolicznościowe!